tarihinde yayınlandı Yorum yapın

Köpeğinize Ne Kadar Mama Vermelisiniz?

Köpeğinizi ömür boyu sağlıklı tutmanın yollarından biri, onları doğru miktarda mama ile beslemektir.

Köpekler gereğinden daha az beslendiğinde, uzun vadede zayıflayarak güçsüz düşer ve hastalıklara karşı savunmasız hale gelir.

Buna karşılık, köpeğinize çok fazla mama verirseniz bu kez obezite ve buna bağlı sağlık sorunları ile karşılaşılır. Bu sorunların bazıları;

  • Kemik ve eklem iltihapları, çapraz bağ yırtıkları ve intervertebral disk hastalığı gibi kas ve iskelet sistemi sorunları
  • Konjestif kalp yetmezliği
  • Cushing hastalığı
  • Cilt rahatsızlıkları
  • Bazı kanser türleridir.

Bu nedenle, köpeğinize günlük olarak doğru miktarda mama vermek, onun sağlıklı bir hayat sürmesi için yapılması gereken önemli işlerden biridir.

Basit Bir Hesap Şekli Yok 🙁

Öncelikle belirtelim, ne yazık ki bir köpeğin ne kadar mama yemesi gerektiğini tespit etmenin basit bir formülü yoktur. Köpeğinizin tüketmesi gereken mama miktarı, verilen mamanın türüne, günde kaç kez beslendiğine, köpeğin yaşı ve büyüklüğüne, metabolik hızına, günlük egzersiz miktarı gibi çok fazla değişkene bağlıdır.

Bununla birlikte, aşağıda anlattığımız küçük adımları takip ederek köpeğinize vermeniz gereken doğru mama miktarını kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Mama Ambalajındaki Tabloyu Referans Alarak Başlayın

Kullandığınız mamanın ambalajı üzerinde bir beslenme kılavuzu bulunur. Bu kılavuz genellikle aşağıdakine benzer bir tablo şeklindedir.

Köpeğin ağırlığına göre önerilen bu miktarlar, aksi belirtilmedikçe, 24 saat için önerilen toplam miktarlardır.

Yetişkin köpeklerin çoğu günde iki öğün yemek yemelidir (yavrular genellikle üç veya daha fazla öğüne ihtiyaç duyabilir). Bu nedenle, tablodaki miktarları öğün sayısına bölerek her öğünde kaç gram mama vermeniz gerektiğini hesaplamanız gerekir.

Yaşam Tarzı Çok Önemli

Ambalaj üzerindeki miktar bilgisi size aşağı yukarı bir fikir verse de bu bilgiyi mutlaka köpeğinizin yaşam tarzı ile birleştirerek kullanın.

Örneğin, çok enerjik, günde iki kez yürüyüşe çıkan, sizinle sık sık uzun yürüyüş ya da koşu yapan bir köpeğe, tablodaki miktardan biraz daha fazlasını verebilirsiniz. Ancak, günün büyük bölümünü yatarak geçiren köpeğinize vereceğiniz mama miktarını tespit ederken, tablodaki miktarları biraz azaltmanızda fayda var.

Köpeğinizin Vücut Şekli ve Ağırlığını Kaydedin

Köpeğinize vermeniz gereken mama miktarının tespitinde en önemli kriter, onun vücut şekli ve ağırlığındaki değişimlerdir. Köpeğinizin ağırlığını ve vücut şeklini 3-4 haftada bir gözlemleyerek not alın. Bu değişimleri çok iyi takip edebilmek için günlük benzeri bir kayıt tutun.

Tuttuğunuz kayıtlara göre, köpeğinizin yaşça büyümesine ve gelişimine uygun olmayan bir şekilde kilo alması veya kilo vermesi durumunda, porsiyon boyutlarınızı buna uygun şekilde yeniden ayarlayın.

Köpeğimin İdeal Kiloda ve Vücut Yapısında Olup Olmadığını Nasıl Anlarım? 

Genel olarak, doğru vücut yapısında ve sağlıklı bir kiloda olan köpekler:

  • Yukarıdan bakıldığında kum saati görünümünde olur, yani köpeğinizin karın kısmı kalça ve göğsünden daha dardır (1).
  • Yandan bakıldığında göğsü göbeğine göre yere daha yakındır (2).
  • Kaburgaları gözle kolay fark edilmez. Fakat ona dokunduğunuzda ve hafif bir baskı yaptığınızda kaburgalarını elinizle hissedersiniz (3).

Bu gözlemleri uygun periyotlarla kaydedip, köpeğinizdeki olumlu ya da olumsuz değişiklikleri fark ederseniz, ona ne kadar mama vermeniz gerektiğini de kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Mama Değiştirirsek Ne Olacak?

Bildiğiniz gibi her mamanın içeriği ve besin değerleri farklıdır. Bu nedenle, köpeğinizin mamasını değiştirdiğinizde, yukarıdaki adımları kullanarak köpeğinize ne kadar mama vermeniz gerektiğini yeniden tespit etmelisiniz.

Veteriner Hekiminize Danışın!

Köpeğinizin sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesi için, her konuda olduğu gibi ona ne kadar mama vermeniz gerektiği konusunda da en iyi tavsiyeyi veteriner hekiminizden alabilirsiniz.

Bu konuya ilişkin sizin de tecrübeleriniz varsa lütfen aşağıda yorum olarak bizimle paylaşın.

Not: https://www.petmd.com/blogs/nutritionnuggets/dr-coates/2015/july/are-you-feeding-your-dog-right-amount-32905 adresindeki yazıdan uyarlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir